23. In a mass spectrometer chlorine ions of mass 35u and charge +5eare emitted f
ID: 1743398 • Letter: 2
Question
23. In a mass spectrometer chlorine ions of mass 35u and charge +5eare emitted from asource and accelerated through a potential difference of 250 kV.They then enter a
region with a magnetic field that is perpendicular to theiroriginal direction of motion.
The chlorine ions exit the spectrometer after being bent along apath with radius of
curvature 3.5 m. What is the speed of the chlorine ions as theyenter the magnetic field
region?
(u = 1.66 × 10^–27 kg, e = 1.6 × 10^–19C)
A) 2.6 × 10^6 m/s
B) 1.9 × 10^6 m/s
C) 1.2 × 10^6 m/s
D) 1.5 × 10^7 m/s
E) None of the above
Explanation / Answer
V q = energy gained from potential difference V 1/2 m v2 = V q v2 = 2 V q / m = 2 * 2.5 * 10E5 * 5 *1.6* 10E-19 / (35 * 1.67 * 10E-27 ) v2 = 5 * 8 * 1.6 * 10E-14 / (35 * 1.67 * 10E-27 )= 10.9 * 10E12 v = 3.3 * 10E6 none of the aboveRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.