23. Dicer uses the cost method to determine its ending inventory at cost. Assume
ID: 2576129 • Letter: 2
Question
23. Dicer uses the cost method to determine its ending inventory at cost. Assume the beginning inventory at cost was $260,000 and at retail was $396,000, purchases during the current year at cost were $1,370,000 and $2,200,000 at retail, freight-in on these purchases totaled $86,000, sales during the current year totaled $2,000,000, and net markups were $48,000 and net markdowns were $72,000, respectively. What is the ending inventory value at cost (to the nearest $1)?
A. $371,228 B. $338,092 C. $381,638 D. $286,804
24. Waterway Industries traded in a manual pressing machine for an automated pressing machine and paid $40,500 cash. The old machine cost $466,000 and had accumulated depreciation of $135,000 up to that date and had a net book value of $331,000. The old machine had a fair value of $295,000.
Which of the following is the correct journal entry to record the exchange assuming a lack of commercial substance?
A. Cash 40,500 Equipment (new) 295,000 Loss on Disposal 36,000 Accum. Deprec. (old) 135,000 Equipment (new) 506,500
B. Equipment (new) 335,500 Loss on Disposal 36,000 Accum. Deprec. (old) 135,000 Equipment (new) 466,000 Cash 40,500
C. Equipment (new) 641,500 Accum. Deprec. (old) 135,000 Equipment (old) 466,000 Cash 40,500
Explanation / Answer
Answer23 : option A is the correct answer
Step 1: Difference between the inventory value in retail and cost
$396000 +$220000+$48000-$2000000 -$72000 = $572000
this is the excess inventory remaining in the retail . now, we have to convert this in to cost value of inventory
Step 2:Calculating the Ratio of cost to retail = ($260000 +$1370000 +$86000)/(396000+2200000+48000) =0.649
this ratio will help us to convert the value in retail to cost
Step 3: Ending value inventory at costremaining inventory* cost to retail ratio = 572000 *0.649 = $371228
Answer 24: Option B is the answer
Manual pressing machine cost at fair value = 295000
Cash given to obtain automatic machine = 40500
New equipment cost = 335500
Similarly loss on disposal = Net value - fair value = $331000-$295000 = $36000
Accum. deprec. = old machine cost - book value = $466000 - $331000 = $135000
Eqipment new =$466000
Cash = 40500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.