A long, straight wire is in the plane of the page and carries a 8 A current. Poi
ID: 1742507 • Letter: A
Question
A long, straight wire is in the plane of the page and carries a 8 A current. Point P is also in the plane of the page and is a perpendicular distance 0.7 m from the wire, as shown below. The permeability of free space is 4 pi 10^?7 T m/A. Gravitational effects are negligible. A 1.992 10^?26 kg mass particle with positive 9.6 10^?19 C charge is initially moving parallel to the wire with a 100m/s speed when it is at point P. Determine the magnitude of the magnetic force acting on the positive particle at point P. Answer in units of N.Explanation / Answer
Magnetic field at the point P due to the current carryingconductor is B = (oI) / (2d) ...............(1) Here o = 4*10-7T.m/A I = 8A d = 0.7m By substituting all these values in the eq (1) we get thevalue of the magnitude of the magnetic field strength (B). Now force (F) acting on the positive particle is F = Bqv ................. (2) Here B is substituted here which is calculated from the eq(1) q = 9.6× 1019 C v = 100m/s Do the calculation work.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.