A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20Ain the +x direction
ID: 1730116 • Letter: A
Question
A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20Ain the +x direction. There is a uniform magnetic field present,given by B=0.003 i + 0.004 j + 0.002 k, where i,j,k are the unitvectors along the cartesian coordinate axes in units of Tesla.Calculate the y-component of the magnetic force acting on a segmentof wire of length L = 18.0cm.
A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20Ain the +x direction. There is a uniform magnetic field present,given by B=0.003 i + 0.004 j + 0.002 k, where i,j,k are the unitvectors along the cartesian coordinate axes in units of Tesla.Calculate the y-component of the magnetic force acting on a segmentof wire of length L = 18.0cm.
A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20Ain the +x direction. There is a uniform magnetic field present,given by B=0.003 i + 0.004 j + 0.002 k, where i,j,k are the unitvectors along the cartesian coordinate axes in units of Tesla.Calculate the y-component of the magnetic force acting on a segmentof wire of length L = 18.0cm.
Explanation / Answer
The y component of the force is from the z component of the Bfield and Fy = - L Ix Bz (the - sign isbecause x cross z is minusy)So Fy = - 0.18m * 3.20 A * 0.002 Tesla = -0.00115 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.