A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20 A in the +x directi
ID: 1399497 • Letter: A
Question
A long wire lying along the x-axis carries a current of 3.20 A in the +x direction. There is a uniform magnetic field present, given by B=0.003 i + 0.004 j + 0.002 k, where i,j,k are the unit vectors along the cartesian coordinate axes in units of Tesla. Calculate the y-component of the magnetic force acting on a segment of wire of length L = 21.0 cm. -0.00168 N Use the formula for the magnetic force on a force on a straight wire carrying current in a uniform magnetic field. You can find the cross product by applying the right hand rule separately for each B component.Explanation / Answer
magnetic force:
F=L(i*B) =0.21*(3.20i*{0.003i+0.004j+0.002k})
F=0.21(0 i+ 0.0128 j + 0.0064 k)
F= 0 i+0.00268 j + 0.001344 k
Y component of force: 0.00268
Magnitude of force:
F=(.00268²+.001344²) = 0.00299 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.