can you please solve problem 18 from chapter 16? The solutionis not shown. Q: An
ID: 1741498 • Letter: C
Question
can you please solve problem 18 from chapter 16? The solutionis not shown. Q: An electron starts from rest 3.00 cm from the center of auniformly charged sphere of radius 2.00 cm. If the sphere carries atotal charge of 1.00 x 10-9C, how fast will the electron be movingwhen it reaches the surface of the sphere? can you please solve problem 18 from chapter 16? The solutionis not shown. Q: An electron starts from rest 3.00 cm from the center of auniformly charged sphere of radius 2.00 cm. If the sphere carries atotal charge of 1.00 x 10-9C, how fast will the electron be movingwhen it reaches the surface of the sphere?Explanation / Answer
Hi, When electron comes to the surface of the charged sphere, it loosespotential energy and gains kinetic energy. According to conservation of energy, loss in potential energy isequal to the gain in kinetic energy. Therefore we should have kqe[1/r - 1/R] =(1/2)mv2k=9*109Nm2/C2 q =1*10-9C e = -1.6*10-19C r = 0.03m R = 0.02m m = 9.1*10-31kg Then(9*109Nm2/C2)(1*10-9C)(-1.6*10-19C)[(1/0.03m)-(1/0.02m)]=(1/2)(9.1*10-31kg)v2 or240*10-19J= (4.55*10-31kg)v2or v =7.26*106m/s Hope this helps you.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.