The power supplied to a typical black-and-white television set is86 W when the s
ID: 1741437 • Letter: T
Question
The power supplied to a typical black-and-white television set is86 W when the set is connected to 120 V. (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?_____________ J
(b) A color television set draws about 2.7A when connected to 120 V. How much time is required for it toconsume the same energy as the black-and-white model consumes in 1hour?
_____________ min (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?
_____________ J
(b) A color television set draws about 2.7A when connected to 120 V. How much time is required for it toconsume the same energy as the black-and-white model consumes in 1hour?
_____________ min
Explanation / Answer
a. Energy E = Power* time E = 86* 3600 = 3.096*105 J ˜ 3.1* 105 J b. Power rating of colourTV PC = V* I = 120 *2.7 = 324 W Time t = energy/ power = 3.096 * 105/324 = 955.56 s t = 955.56 /60 = 15.93 min.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.