The power supplied to a typical black-and-white television set is82 W when the s
ID: 1763859 • Letter: T
Question
The power supplied to a typical black-and-white television set is82 W when the set is connected to 120 V. (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?1 J
(b) A color television set draws about 2.7A when connected to 120 V. How much time is required for it toconsume the same energy as the black-and-white model consumes in 1hour?
2 min (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?
1 J
(b) A color television set draws about 2.7A when connected to 120 V. How much time is required for it toconsume the same energy as the black-and-white model consumes in 1hour?
2 min
Explanation / Answer
(a) energy = power * time = 82 W * 3600s =295.2 kJ (b) power = V i = 120 * 2.7 = 54 W time =energy / power = 295.2 X 10 3 / 54 = 5466.67 s = 1.52 h= 91.1 minRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.