The power supplied to a typical black-and-white television set is88 W when the s
ID: 1667908 • Letter: T
Question
The power supplied to a typical black-and-white television set is88 W when the set is connected to 120V. (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?1 J
(b) A color television set draws about 2.2 A when connected to 120 V. How much time isrequired for it to consume the same energy as the black-and-whitemodel consumes in 1 hour?
2 min (a) How much electrical energy does this setconsume in 1 hour?
1 J
(b) A color television set draws about 2.2 A when connected to 120 V. How much time isrequired for it to consume the same energy as the black-and-whitemodel consumes in 1 hour?
2 min
Explanation / Answer
Power is in Watts and is the energy consumed in Joules/Secondfound with, so 1W = 1J/s, so: -- Part a: -- Energy consumed in 1 hour 1 minute = 60 seconds 1 hour = 60 minutes -- Energy Consumed = 90W(60)(60) Energy Consumed = 324000 J = 3.2 x10^4 J -- -- Color television: I = 2.1 amps V = 120 v -- P = V*I P = 120*2.1 P = 252 Watts = 252 J/s -- Time to consume same power as black an white set: -- t = 324000/252 t = 21 min -- -- Hope this helps.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.