A 47.0 g golf ball is driven from the tee with an initial speed of48.0 m/s and r
ID: 1741373 • Letter: A
Question
A 47.0 g golf ball is driven from the tee with an initial speed of48.0 m/s and rises to a height of24.4 m. (a) Neglect air resistance and determine thekinetic energy of the ball at its highest point.1 J
(b) What is its speed when it is 6.0 mbelow its highest point?
2 m/s
Section 6.5 The Conservation of MechanicalEnergy
(a) Neglect air resistance and determine thekinetic energy of the ball at its highest point.
1 J
(b) What is its speed when it is 6.0 mbelow its highest point?
2 m/s
Section 6.5 The Conservation of MechanicalEnergy
Explanation / Answer
e highest point velocity =0m/sec hence kinetic energy=0J speed below 6m v*v=0+2as=0+2gh=2*9.8*6=> v=10.84m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.