A 45N brick is suspended by a light string from a 2kg pulley.The brick is releas
ID: 2256902 • Letter: A
Question
A 45N brick is suspended by a light string from a 2kg pulley.The brick is released from rest and falls to the floor below as thepulley rotates through 5 rad. The pulley may be considered a soliddisk of radius 1.5 m. What is the angular speed of thepulley?The answer is 7.3, please explain without skipping steps
Thank you!!!! A 45N brick is suspended by a light string from a 2kg pulley. The brick is released from rest and falls to the floor below as the pulley rotates through 5 rad. The pulley may be considered a solid disk of radius 1.5 m. What is the angular speed of the pulley?
Explanation / Answer
conservation of energy
mb *g h = 0.5I w*w + 0.5 mv*v
mb= mass of the block
w =v/r as no slipping
h= r*theta = 1.5*5
I =0.5*2*1.5*1.5
on substituting these in conservation equation we get
v=10.987m/s
w= v/r= 7.33 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.