5. A 0.011 kg cube of ice at 0.0deg C is added to 0.450kg ofsoup at 80.0deg C. A
ID: 1739611 • Letter: 5
Question
5. A 0.011 kg cube of ice at 0.0deg C is added to 0.450kg ofsoup at 80.0deg C. Assuming that the soup has the same specific heat capacity aswater, find the final temperature of the soup after the ice hasmelted. (hint: there is a temperature change after the icemelts) 5. A 0.011 kg cube of ice at 0.0deg C is added to 0.450kg ofsoup at 80.0deg C. Assuming that the soup has the same specific heat capacity aswater, find the final temperature of the soup after the ice hasmelted. (hint: there is a temperature change after the icemelts)Explanation / Answer
Let the final temperature be T Loss of heat in soup=gain of heat of ice msoupCsoupT=miceL+miceCiceT 450*1*(80-T)=11*80+11*1*(T-0) 36000-450T=880+11T 461T=36000-880 T=35120/461 T=76.18221260C Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.