5. A 0.01 kg bullet traveling at 200 m/s strikes a fixed wooden block. The bulle
ID: 1297097 • Letter: 5
Question
5. A 0.01 kg bullet traveling at 200 m/s strikes a fixed wooden block. The bullet comes to rest inside the block after a time interval of 0.22 s. The magnitude of the force exerted on the bullet by the block over the 0.22-s period is shown in graph below. Find the value of Fmax. ?
6. An object with mass of 0.05 kg and velocity of 20 m/s undergoes a head-on collision with another object with mass of 0.10 kg which is initially at rest. If the velocity of the first object after collision = 0 what is the velocity of the second object after collision? What is the loss in kinetic energy (J) during collision? ?
7. A uniform square metal plate with side L = 16 cm and mass 2.0 kg is located with its lower left corner at (x, y) = (0, 0). A circle with radius R = L/4 is removed from the plate as shown in the figure. The center of the circle is at (
Explanation / Answer
Impulsetot = Fmax * 0.11 + (1/2)Fmax* 0.11 = 0.01 * 200
= 1.61 Fmax = mv = 2 kg.m/s
Fmax = 1.24 N
-------------------------------------------------
m1= 0.05 kg, u1= 20 ms, m2= 0.10 kg, u2= 0
m1 u1 + m2 u2 = m1 v1 + m2 v2
V2 = 10 ms.
Kinetic energy KE = 1/2 m v2
KE = 1/2 * 0.10 * 102 = 5 J
----------------------------------------------------
Center of mass of the larger square plate = (8, 8)
Center of mass of the smaller square piece cut out from the large plate
= (8/4, 8/4)
= [m * (8, 8) - m/16 * (8/4, 8/4)] / (m - m/16)
= (16/15) [(8, 8) - (8/64, 8/64)]
= [(8.53, 8.53) - (0.125, 0.125)]
= (8.405, 8.405) cm
distance of the center of mass of the remaining plate = 8.405 * sqrt(2) cm
= 11.89 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.