A light bulb has a resistance of 240 . It isconnected to a standard wall socket
ID: 1739062 • Letter: A
Question
A light bulb has a resistance of 240 . It isconnected to a standard wall socket (120 V, 60.0 Hz). a) Determine the current in the bulb b) Determine the current in the bulb after a 10.0-Fcapacitor is added in series in the circuit c) It is possible to return the current in the bulb to thevalue calculated in part (a) by adding an inductor in series withthe bulb and the capacitor. What is the value of theinductance of this inductor? I am so lost. Someone please help? A light bulb has a resistance of 240 . It isconnected to a standard wall socket (120 V, 60.0 Hz). a) Determine the current in the bulb b) Determine the current in the bulb after a 10.0-Fcapacitor is added in series in the circuit c) It is possible to return the current in the bulb to thevalue calculated in part (a) by adding an inductor in series withthe bulb and the capacitor. What is the value of theinductance of this inductor? I am so lost. Someone please help?Explanation / Answer
A) as per ohms law,,the current I = V/R so,,current in resistor = I = 120/240 = 0.5A.. B) when capacitor is added,,its resistance also gets added tothe ckt.. Xc = 1/2 * f*C = 1/2*60 * 10*10^-6 ˜265 So, total impedance of the ckt ...Z = R^2 + Xc^2 =357.5 so, now the current in the ckt I = V/Z = 120/357.5 =0.335 A C) To return the current back to inital current,,we shud makeZ = R this is possible when XL = Xc where XL = inductive reactance ........ so...XL = Xc = 265 ..but,,XL = 2*f* L L = 265 /2*60 = 703 mH Hope this helps you...... Hope this helps you......Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.