A light bulb has a resistance of 250 . It is connected to a standard wall socket
ID: 2295753 • Letter: A
Question
A light bulb has a resistance of 250 . It is connected to a standard wall socket (120 V rms, 60.0 Hz). (a) Determine the rms current in the bulb. Correct: Your answer is correct. A (b) Determine the rms current in the bulb after a 19.5 µF capacitor is added in series in the circuit. Incorrect: Your answer is incorrect. A (c) It is possible to return the current in the bulb to the value calculated in part (a) by adding an inductor in series with the bulb and the capacitor. What is the value of the inductance of this inductor?
Explanation / Answer
a)
Rms current
Irms =Vrms/R =120/250
Irms=0.48 A
b)
Capacitive reactance
Xc=1/2pi*f*C =1/2pi*60*(19.5*10^-6)
Xc=136.03 ohms
impedance
Z=sqrt[R^2+Xc^2] =sqrt[250^2+136.03^2]
Z=284.6 ohms
Rms current
Irms=Vrms/Z =120/284.6
Irms=0.42 A
c)
at resonant frequency it is possible
f=1/2pi*sqrt(LC)
=>L=1/4pi^2*f^2*C =1/4pi^2*60^2*(19.5*10^-6)
L=0.36 H
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.