A light bulb emits light uniformly in all directions. the intensity of the light
ID: 2242115 • Letter: A
Question
A light bulb emits light uniformly in all directions. the intensity of the light 3m from the bulb is 0.8 W/m^2.
What is the power (energy per second) that the light bulb emits?
A real object is 1m in front of a lens. Then lens forms an upright image of the object, that is 1/2 the objects height, ie.
the absolute value of the image height is 1/2 the absolute value of the object height.
what is the focal length of the lens, and what type of lens is it ( concave or convex)?
please, show work and formulas for both of the questions to get the points, thank you !
Explanation / Answer
1)
intentsity = power/area
power = intensity*area
= 0.8*4*pi*3^2
= 90.432 watts
2)
u = 1m
magnification, m = y'/y
m = 1/2
m = -v/u
1/2 = -v/u
v = -u/2
1/f = 1/v + 1/u
1/f = -2/u + 1/u
1/f = -1/u
f = - u = -1 m
it is a concave lense
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.