On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that onEarth, but the
ID: 1737906 • Letter: O
Question
On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that onEarth, but there is also a strong downward electric field that isuniform close to the planet's surface. A 1.98 kg ball having a charge of 4.96 µC is thrown upward at a speed of 20.1m/s. It hits the ground after an interval of 4.10 s. What is thepotential difference between the starting point and the top pointof the trajectory?kV
On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that onEarth, but there is also a strong downward electric field that isuniform close to the planet's surface. A 1.98 kg ball having a charge of 4.96 µC is thrown upward at a speed of 20.1m/s. It hits the ground after an interval of 4.10 s. What is thepotential difference between the starting point and the top pointof the trajectory?
kV
On planet Tehar, the free-fall acceleration is the same as that onEarth, but there is also a strong downward electric field that isuniform close to the planet's surface. A 1.98 kg ball having a charge of 4.96 µC is thrown upward at a speed of 20.1m/s. It hits the ground after an interval of 4.10 s. What is thepotential difference between the starting point and the top pointof the trajectory?
kV
Explanation / Answer
mass m = 1.98 kg charge q = 4.96 µC upward speed u = 20.1 m/s time interval (t) taken to hit theground = 4.10s the free fall acceleration (g) on earth is sameon tehar so it will be = 9.8 m/s2 when the charge goes up and falls down the netdistance covered will be zero so on applying the equation of motion we get 0 = ut + (1/2)ayt2 ay = -2u/t in the upward of the through, let the distancecovered be (s) and the final velocity (v) atmaximum height will be zero using the equation of motion v2 - u2 =2ays we get s = 0-u2 / 2ay = -u2 / 2ay on tehar there are two forces whichare acting downward (negative direction) one is gravitational force (mg), and other iselectric force (qE) according to newtons second law of motion ay = F/m = -mg-qE / m = -2u / t solve the above for E now the potential difference (V) between thestarting point and the top point of the trajectory will be V = (E)(s) =..........volts on tehar there are two forces whichare acting downward (negative direction) one is gravitational force (mg), and other iselectric force (qE) according to newtons second law of motion ay = F/m = -mg-qE / m = -2u / t solve the above for E now the potential difference (V) between thestarting point and the top point of the trajectory will be V = (E)(s) =..........volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.