On may 13, 2013 Gallup reported that of the 1005 people surveyed, 76% of US work
ID: 3135266 • Letter: O
Question
On may 13, 2013 Gallup reported that of the 1005 people surveyed, 76% of US workers believe that they will continue working past retirement age. The confidence level for this study was reported at 95% with a ±3% margin of error.
a. determine the estimated proportion from the sample
b. determine the sample size
c. identify CL and
d. calculate the error bound based on the information provided
e. compare the error bound in part d to the margin of error reported by Gallup. Explain any differences between the values
f. create a confidence interval for the results of the study
g. a reporter is covering the release of this study for a local news station. How should she explain the confidence interval to her audience?
Explanation / Answer
A. The estimated proportion from the sample,P^ = 76% = .76
B. Sample size = n= 1,005
C. Confidence level = 95%
= 5% = 0.05
D. EBM = z/2 (pq/n)= 1.96 * (.76*0.24/1005)= 0.0264
E. The stated ±3 represent the MEB. Which means that those working pastretirement age. And is equal to 0.0264. And seems that there is nodifference b/w EBM and margins of error that is stated in problems
F. The 95% C.I. for the results of study are,=± Z/2 (pq/n)= .76 ± 1.96 * (.76*.24/1005)= .76 ± 0.0264(0.7336, .7864)
G. A reporter is converting the release of this study for a local station, thismeans that if we sampled we would expect that 95 of the samples tohave audience in this intervals (0.7336, .7864)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.