On march 17, Topi Corporation sells 1,000 cell phones for $299,000. The company
ID: 2464377 • Letter: O
Question
On march 17, Topi Corporation sells 1,000 cell phones for $299,000. The company offers a warranty with the cell phones and estimates that 1% of the selling price will go to pay for warranty repairs. What journal entry should the company make on March 17 to estimate the warranty liability associated with the cell phones sold? What effect does this entry have on the accounting equation? Assets = Liabilities + Equity On April 4, one of the cell phones is brought in for a warranty repair that requires a $60 replacement. What journal entry should the company make on April 4 to record the warranty' repair? What effect does this entry have on the accounting equation? Assets = Liabilties + EquityExplanation / Answer
Solution.
Journal entry on March 17
Cash Dr. 299,000
Sales Cr. 299,000
( To record sales )
Warranty Expense Dr. 2,990
Warranty Liability Cr. 2,990
( To record Warranty expense 1% of 2999,000 )
Effect on Accounting Equaiton.
Assets = Liabilities + Equity
Cash(299,000) = 0 + 299,000(Equity)
0 = 2,990 - 2,990
299,000 = 2,990 + 296,010
Cash = 299,000
Liabbilty = 2,990
Equity = 296,010
Journal entry on 4 April
Estimated Warranty liability Dr. 60
Warranty Expense Cr. 60
( To record $60 Warranty expense )
Accounting equation
Assets = Liabilities + Equity
Previous equation 299,000 = 2,990 + 296,010
On 4 April (60) = (60) + 0
New Equation 298,940 = 2,930 + 296,010
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.