A uniform electric field of magnitude 410 N/C pointing in the positive x -direct
ID: 1737003 • Letter: A
Question
A uniform electric field of magnitude 410 N/C pointing in the positivex-direction acts on an electron, which is initially atrest. The electron has moved 3.10 cm. (a) What is the work done by the field on theelectron?1 J
(b) What is the change in potential energy associated with theelectron?
2 J
(c) What is the velocity of the electron?
magnitude 3 m/s direction 4---Select----x-y+y+x (a) What is the work done by the field on theelectron?
1 J
(b) What is the change in potential energy associated with theelectron?
2 J
(c) What is the velocity of the electron?
magnitude 3 m/s direction 4---Select----x-y+y+x magnitude 3 m/s direction 4---Select----x-y+y+x
Explanation / Answer
(a). work done W = - V q = - E d q where E = electric field = 410 N / C q= charge of electron = 1.6 * 10 ^ -19 C d= separation of the plates = 3.1 cm = 0.031 m substitue values we get W = - 20.336 * 10 ^ -19 J (b). the change in potential energy associated with theelectron is P = -W = 20.336 * 10 ^ -19 J (c). Velocity of the electron v = [ 2V q / m] = [ 2Edq / m ] where m = mass of electron = 9.1 * 10 ^ -31 kg substitue values we get v = 6.68 * 10 ^ 7 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.