A binary star system in the constellation Orion has an angular separation of 10-
ID: 1731042 • Letter: A
Question
A binary star system in the constellation Orion has an angular separation of 10-5 rad. If the wavelength of the light from the system is 500 nm, what is the smallest aperture (diameter) telescope that can just resolve the two stars?
1) 0.50 cm
2) 0.61 cm
3) 5.0 cm
4) 6.1 cm
What is the focal length of a contact lens that will allow a person with a near point of 125 cm to read a physics book held 25.0 cm from his eyes?
20.8 cm
-100 cm
100 cm
-31.3 cm
31.3 cm
A nearsighted person wears contact lenses having a power of -0.15 D. What is the person's uncorrected far point?
Question 16 options:
1.5 m
3.3 m
6.0 m
6.7 m
If a person's eyeball is too long from front to back, the person is likely to suffer from ________
Question 3 options:
1)
2)
3)
4)
20.8 cm
-100 cm
100 cm
-31.3 cm
31.3 cm
Explanation / Answer
Given
Angular separation, y = 10 -5 rad.
wavelength w= 500x 10 -9 m
Now as we know
y= 1.22 w / d
d = 1.22 *500*10^-9/ 10^-5
= 6.1 cm
----------------
lens must form image at infinity
f = 1/p
= 1/(-0.15)
= - 100/15 m
s'= 0
Using lens formula,
1/f = 1/s' + 1/s
-15/100 = 1/i + 1/s
s = 6.7 m
--------------
Person may suffer by nearsightedness
--------
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.