A uniform disk with a mass of 2kg and a radius of 0.15m is rotatingwith a angula
ID: 1729386 • Letter: A
Question
A uniform disk with a mass of 2kg and a radius of 0.15m is rotatingwith a angular speed of 12 rad/s about an axis through its centerperpendicular to the plane of the disk (I=(1/2)mr2).What is the angular momentum of the disk in units ofkgm2/s?A)0.0225A)0.0225
B)0.0405
C)0.27
D)3.5
E)24 Hint: Angular momentum L = I.
Given: m = 2kg, r = 0.15m, = 12/s. I = (1/2)mr2 = 1kg (0.15m)2.
B)0.0405
C)0.27
D)3.5
E)24 Hint: Angular momentum L = I.
Given: m = 2kg, r = 0.15m, = 12/s. I = (1/2)mr2 = 1kg (0.15m)2. Hint: Angular momentum L = I.
Given: m = 2kg, r = 0.15m, = 12/s. I = (1/2)mr2 = 1kg (0.15m)2.
Explanation / Answer
Angular momentum L = I.Given: m = 2kg, r = 0.15m, = 12/s. I = (1/2)mr2 = 1kg(0.15m)2.
so L=12*0.152=0.27 Kgm2/s.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.