A uniform disk has a mass of 4.6 kg and a radius of 0.2 m. The disk is mounted o
ID: 2218782 • Letter: A
Question
A uniform disk has a mass of 4.6 kg and a radius of 0.2 m. The disk is mounted on frictionless bearings and is used as a turntable. The turntable is initially rotating at 20 rpm. A thin-walled hollow cylinder has the same mass and radius as the disk. It is released from rest, just above the turntable, and on the same vertical axis. The hollow cylinder slips on the turntable for 0.20 s until it acquires the same final angular velocity as the turntable. What is the final angular momentum of the system?Explanation / Answer
initial angular velocity w1= 30 rpm
moment of inertia of the disk = (1/2) MR^2
moment of inertia of the hollow cylinder = MR^2
from law of conservation of angular momentum ,
I1*w1 = I'1*w2 + I'2*w2
(1/2) MR^2*w1= (1/2) MR^2*w2+ MR^2*w2
(1/2) w1= [(1/2)+ 1]*w2
final angular velocity w2 = w1/3
w2 = 30/3 = 10 rpm
w2 = 10 rpm = 10*2pi/60 = 1.047 rad/s
final angular momentum L = (I + I')*w2
L = [(1/2) MR^2 + MR^2]*w2
L = (3/2)MR^2*w2
L = (3/2)*3.7 * 0.4^2 * 1.047
L = 0.93 Kgm^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.