A uniform disk of mass 0.50 kg and radius 5.8 cm is mounted in the center of a 1
ID: 1949903 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass 0.50 kg and radius 5.8 cm is mounted in the center of a 10 cm axle and spun at 700 rev/min. The axle is then placed in a horizontal position with one end resting on a pivot. The other end is given an initial horizontal velocity such that the precession is smooth with no nutation.(a) What is the magnitude of the angular velocity of precession?
rad/s
(b) What is the speed of the center of mass during the precession?
m/s
(c) What are the magnitude and direction of the acceleration of the center of mass?
m/s2 4 --Direction-- horizontally toward the pivot point in the direction of rotation of the disk in the direction of precession of the disk
(d) What is the magnitude of the vertical component of the force exerted by the pivot?
N
What is the horizontal component?
6 N
Explanation / Answer
Let, the mass of the disk = m = 0.60 kg
radius of disk = R = 6.8 cm = 0.068 m
the distance from pivot to the disk = r = 10/2 = 5 cm =.05 m
I = inertia of the wheel = [1/2] m R^2 = 1.3872*10 -3 kg-m2
= 800 rev/m = 83.77 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.