a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surf
ID: 1729096 • Letter: A
Question
a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surface of the water in apool. When she is 1.00 m above the water , what are her gravitational potential energy with respect to the water's surface? Can you please help me arrive at the answer a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surface of the water in apool. When she is 1.00 m above the water , what are her gravitational potential energy with respect to the water's surface? Can you please help me arrive at the answerExplanation / Answer
her gravitational potential energy is potential energy = mgy = (55)(9.8)(1) = 539 J from the problem we were told m = 55 kg, y = 1 m, and g =acceleration due to gravity = 9.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.