a 35.0-mL sample of 0.513 M glucose (C6H12O6) solution is mixed with 140.0 mL of
ID: 1085912 • Letter: A
Question
a 35.0-mL sample of 0.513 M glucose (C6H12O6) solution is mixed with 140.0 mL of 2.33 M glucose solution. what is the concentration of the final solution? Assume the volumes are additive. a 35.0-mL sample of 0.513 M glucose (C6H12O6) solution is mixed with 140.0 mL of 2.33 M glucose solution. what is the concentration of the final solution? Assume the volumes are additive. a 35.0-mL sample of 0.513 M glucose (C6H12O6) solution is mixed with 140.0 mL of 2.33 M glucose solution. what is the concentration of the final solution? Assume the volumes are additive.Explanation / Answer
Number of moles = molarity * volume of solution in L
Number of moles = 0.513 * 0.035 = 0.0180 mole
Number of moles = molarity * volume of solution in L
Number of moles = 2.33 * 0.140 = 0.326 mole
total number of moles in the solution = 0.0180 + 0.326 = 0.344 mole
volumes are additive = 35.0 + 140.0 = 175 mL = 0.175 L
Therefore, the concentration of the final solution = total number of moles/ volume
the concentration of the final solution = 0.344 mol / 0.175 L = 1.97 M
Therefore, the concentration of the final solution = 1.97 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.