a 34 34gm cube of ice Please help urgent 18. A very loud train whistle has an ac
ID: 1632190 • Letter: A
Question
a 34 34gm cube of ice
Please help urgent
Explanation / Answer
20. as ice melts, energy absorbed by it
Q1 = m Lf = 34 x 80 = 2720 cal
energy absorbed as temp increases to final temp(say T)
Q2 = m C deltaT = 34 x 1 x (T - 0) = 34 T
energy released by water and aluminium as temp drops.
Q3 = (220 x 1 x (25 - T)) + (110 x 0.215 x (25 - T))
Q3 = 5500 - 220T + 591.25 - 23.65T
Applying energy conservation(assuming no heat/energy loss)
Q1 + Q2 = Q3
2720 + 34T = 6091.25 - 243.65T
T = 12.14 deg C
there is no such option.
If you have to choose any of these,
then Option C is best option.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.