A mass m 1 = 2.5 kg is connected to anothermass m 2 = 4.0 kg by a compressedspri
ID: 1728538 • Letter: A
Question
A mass m1 = 2.5 kg is connected to anothermass m2 = 4.0 kg by a compressedspring. Both masses are at rest on a frictionlesssurface. When the spring is released, the masses are pushedapart and a total energy of 16.8 J is given to the twomasses. The speed of mass m1 is(Ans 2.9 m/s) I do not understand how to do this problem. Please Help. Theanswer is given i just cant figure out how to get it. This chapterinvolves Linear Momentum, Kinetic Energy, Conservation ofEnergy& Momentum, and Collisions. A mass m1 = 2.5 kg is connected to anothermass m2 = 4.0 kg by a compressedspring. Both masses are at rest on a frictionlesssurface. When the spring is released, the masses are pushedapart and a total energy of 16.8 J is given to the twomasses. The speed of mass m1 is(Ans 2.9 m/s) I do not understand how to do this problem. Please Help. Theanswer is given i just cant figure out how to get it. This chapterinvolves Linear Momentum, Kinetic Energy, Conservation ofEnergy& Momentum, and Collisions. I do not understand how to do this problem. Please Help. Theanswer is given i just cant figure out how to get it. This chapterinvolves Linear Momentum, Kinetic Energy, Conservation ofEnergy& Momentum, and Collisions.Explanation / Answer
Mass of the first body, m1 = 2.5 kg Mass of the second body, m2 = 4 kg Total energy given to both masses, E = 16.8J Speed of mass m1, V1 = ? ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ From the law of conservation of momentum, Total Momentum of the system = Constant Magnitude of the Momentum of the first body =Magnitude of the momentum of second body Energy, E = P2 / 2 m ( where P =momentum ) As ' P ' is constant, E ( 1 / m ) E1 / E2 = m2 / m1 E1 / E2 = 4 / 2.5 E1 = 1.6 E2 E2 = 0.625 E1 But, E1 + E2 = 16.8 E1 +0.625 E1 = 16.8 1.625E1 = 16.8 Kinetic energy of thefirst body, E1 = 10.34 J ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Kinetic energy of thefirst body, E1 = ( 1 / 2 ) m1 V1 2 10.34 = 0.5 * 2.5 * V1 2 Velocity of the firstbody, V1 = 2.87 m/s = 2.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.