A wad of sticky clay of mass m = 5.0 g and velocity vi = 106 m/s is fired at a s
ID: 1728206 • Letter: A
Question
A wad of sticky clay of mass m = 5.0 g and velocity vi = 106 m/s is fired at a solid cylinder of mass M = 15.0 kg and radius R = 25 cm (Figure P11.41). The cylinder is initially at rest and is mounted on a fixed horizontal axle that runs through the center of mass. The line of motion of the projectile is perpendicular to the axle and at a distance d = 23 cm, less than R, from the center. Find the angular speed of the system just after the clay strikes and sticks to the surface of the cylinder. Is mechanical energy conserved in this process? Yes NoExplanation / Answer
(a) for the given problem for simplicity let usconsider that the system to consist of the wad of clay and thecylinder no external forces acting on this system have atorque about the center of the cylinder thus the angular momentumof the system is conserved about the axis of thecylinder Lf = Li I = m vi d [(1 / 2) M R2 + m R2] = m vi d = 2 m vi d / (M + 2 m)R2 (b) no, some mechanical energy changes to internalenergy in this perfectly inelastic collision
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.