A wad of sticky clay of mass m = 5.0 g and velocity v_1 = 107 m/s is fired at a
ID: 1997733 • Letter: A
Question
A wad of sticky clay of mass m = 5.0 g and velocity v_1 = 107 m/s is fired at a solid cylinder of mass M = 15.0 kg and radius R = 25 cm (Figure P11.37). The cylinder is initially at rest and is mounted on a fixed horizontal axle that runs through the center of mass. The line of motion of the projectile is perpendicular to the axle and at a distance d = 24 cm, less than R, from the center. Find the angular speed of the system just after the clay strikes and sticks to the surface of the cylinder. rad/s(b) Is mechanical energy conserved in this process? Yes NoExplanation / Answer
Here ,
vi = 107 m/s
m = 0.005 Kg
M = 15 Kg
R = 0.25 m
a) let the angular speed of the system is wf
Using conservation of angular momentum
m * v * d = (I * wf)
0.005 * 107 * 0.24 = (0.5 * 15 * 0.25^2 + 0.005 * 0.25^2) * wf
solving for wf
wf = 0.273 rad/s
the final angular speed is 0.273 rad/s
b)
No, the mechanical energy is not conserved
as the collision is not elastic , the mechanical energy is not conserved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.