A wad of sticky clay with mass m = 2.15 kg and velocity v = 18.5 m/s is fired at
ID: 1264728 • Letter: A
Question
A wad of sticky clay with mass m = 2.15 kg and velocity v = 18.5 m/s is fired at a wheel of moment of inertia 0.5 kg m2 and radius R = 0.541 m. The wheel is initially at rest and is mounted on a fixed horizontal axle that runs through its center of mass. The line of motion of the projectile is perpendicular to the axle and at distance d = 0.664R from the center.
Find the ratio Ef / Ei of the final to initial total energy of the system.
A wad of sticky clay with mass m = 2.15 kg and velocity v = 18.5 m/s is fired at a wheel of moment of inertia 0.5 kg m2 and radius R = 0.541 m. The wheel is initially at rest and is mounted on a fixed horizontal axle that runs through its center of mass. The line of motion of the projectile is perpendicular to the axle and at distance d = 0.664R from the center. Find the ratio Ef / Ei of the final to initial total energy of the system.Explanation / Answer
According to conservation of angular momentum
L_i = L _ f
m v d = I w
Angular velocity
w = m v d / I
= (2.15 kg ) (18.5 m/s ) (0.664)(0.541 m ) / [ (0.5 kg m^2) + (2.15 kg)(0.541 m)^2 ]
= 12.65 rad/s
The ratio of final to the initial is
E f / Ei = ( 1/2 ) ( I w^2) / ( 1/ 2 (m v^2)
= [( 0.5 kg m^2) + (2.15 kg )(0.66)(0.541 m)] (12.65 rad/s) / (2.15 kg)(18.5 m/s)
=0.275
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.