A car of mass 2000 kg rounds a circular turn of radius 10 m. If the road is flat
ID: 1725034 • Letter: A
Question
A car of mass 2000 kg rounds a circular turn of radius 10 m. If the road is flat and the coefficient of static frictionbetween the tires and the road is 0.8, (a) how fast can the car travel without skidding? (b)how much work is done on the car by friction?Are you supposed to use the centripetal acceleration equationto solve part (a)? Part (b) is associated with part (a) andI'm not sure if I should use the centripetal acceleration equationfor part (a) or not. Please help. (a) how fast can the car travel without skidding? (b)how much work is done on the car by friction?
Are you supposed to use the centripetal acceleration equationto solve part (a)? Part (b) is associated with part (a) andI'm not sure if I should use the centripetal acceleration equationfor part (a) or not. Please help.
Explanation / Answer
mass m = 2000 kg radius r= 10 m the coefficient of static friction between the tires and theroad is = 0.8 (a). Speed of the car without skidding v = [rg ] = 8.854 m / s (b). work done on the car by friction W = 0 Since frcitional force and displacement are perpendicular toeach otherRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.