A hollow, spherical shell with mass 4.00kg rolls without slipping down a 37.0° s
ID: 1724985 • Letter: A
Question
A hollow, spherical shell with mass 4.00kg rolls without slipping down a 37.0° slope. (a) Find the acceleration.1 m/s2
Find the friction force.
2 N
Find the minimum coefficient of friction needed to preventslipping.
3
(b) How would your answers to part (a) change if the mass weredoubled to 8.00 kg?
Acceleration
4 m/s2
Friction force
5 N
Coefficient of friction
6 (a) Find the acceleration.
1 m/s2
Find the friction force.
2 N
Find the minimum coefficient of friction needed to preventslipping.
3
(b) How would your answers to part (a) change if the mass weredoubled to 8.00 kg?
Acceleration
4 m/s2
Friction force
5 N
Coefficient of friction
6
Explanation / Answer
(a) torque = static friction force * R = I . F R = (2/3) M R2 (a/R) . Also... mg sin - F = M a . F = (2/3) M a . Mg sin - (2/3) Ma = Ma . gsin = (5/3) a . a = 0.6 g sin = 0.6 * 9.80 * sin37 = 3.539m/s2 . Fromabove... F = (2/3) M a = (2/3)* 4.00 * 3.539 = 9.437Newtons . Minimum coeff of friction is foundby... . friction force = coeff * normalforce . F = u * mg cos37 . u = F / mg cos 37 = 9.437 / 4.00 * 9.80 *cos37 = 0.301 . (b) If the mass was doubledto 8.00 kg, . the accelerationwould still be the same = 3.539m/s2 . The friction force would double (noticethat we used the mass in this calculation)to: 18.874 N . the minimum coeff of frictionwould stay the same (notice we divided back again bythe mass) 0.301 . Fromabove... F = (2/3) M a = (2/3)* 4.00 * 3.539 = 9.437Newtons . Minimum coeff of friction is foundby... . friction force = coeff * normalforce . F = u * mg cos37 . u = F / mg cos 37 = 9.437 / 4.00 * 9.80 *cos37 = 0.301 . (b) If the mass was doubledto 8.00 kg, . the accelerationwould still be the same = 3.539m/s2 . The friction force would double (noticethat we used the mass in this calculation)to: 18.874 N . the minimum coeff of frictionwould stay the same (notice we divided back again bythe mass) 0.301 (b) If the mass was doubledto 8.00 kg, . the accelerationwould still be the same = 3.539m/s2 . The friction force would double (noticethat we used the mass in this calculation)to: 18.874 N . the minimum coeff of frictionwould stay the same (notice we divided back again bythe mass) 0.301 . The friction force would double (noticethat we used the mass in this calculation)to: 18.874 N . the minimum coeff of frictionwould stay the same (notice we divided back again bythe mass) 0.301Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.