Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis player receives a shot with the ball (0.0600kg)traveling horizontally a

ID: 1723902 • Letter: A

Question

A tennis player receives a shot with the ball (0.0600kg)traveling horizontally at 60.0 m/s and returns the shot with theball traveling horizontally at 30.0m/s in the opposite direction.What is the impulse delivered to the ball? What work does the racket do on the ball? thanks A tennis player receives a shot with the ball (0.0600kg)traveling horizontally at 60.0 m/s and returns the shot with theball traveling horizontally at 30.0m/s in the opposite direction.What is the impulse delivered to the ball? What work does the racket do on the ball? thanks

Explanation / Answer

+x direction is in the direction of the return shot Japplied to ball = Pball =Pf - Pi = M2V2 -M1V1 = (0.0600 kg)(30.0 m/s) - (0.0600kg)(-60.0 m/s) = 5.4 N KE = 1/2 M2V22 - 1/2M1V12 = 1/2(0.0600 kg)(30.0m/s)2 - 1/2(0.0600 kg)(-60.0 m.s)2 = -81J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote