A tennis ball of mass = 0.068kg and speed = 21m/s strikes a wall at a 45 degree
ID: 2259909 • Letter: A
Question
A tennis ball of mass = 0.068kg and speed = 21m/s strikes a wall at a 45 degree angle and rebounds with the same speed at 45 degrees.
What is the magnitude of the impulse given to the ball?
What is the direction of the impulse given to the ball?
Explanation / Answer
let x-axis be horizontal & y-axis be vertically upwards. impulse = change in momentum initial momentum = [0.068*21*sin45] i + [0.068*21*cos45] j => Pi = 1.0097 i + 1.0097 j final momentum = [0.068*21*sin45] (-i) + [0.068*21*cos45] j => Pf = -1.0097 i + 1.0097 j impulse = Pf - Pi => J = (-1.0097 i + 1.0097 j) - (1.0097 i + 1.0097 j) => J = -2.0194 i + 0 j => J = -2.0194 i impulse = 2.0194 N (towards left)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.