You need to design an industrial turntable that is 55.0 cm in diameter and has a
ID: 1723876 • Letter: Y
Question
You need to design an industrial turntable that is 55.0 cm in diameter and has a kinetic energy of0.245 J when turning at 45.5 rpm (rev/min). (a) What must be the moment of inertia of theturntable about the rotation axis?1 kg · m2
(b) If your workshop makes this turntable in the shape of a uniformsolid disk, what must be its mass?
2 kg
(a) What must be the moment of inertia of theturntable about the rotation axis?
1 kg · m2
(b) If your workshop makes this turntable in the shape of a uniformsolid disk, what must be its mass?
2 kg
Explanation / Answer
K = (1/2) I w2 so... w = 45.5 rpm = 4.76476rad/s . 0.245 = (1/2) * I * 4.764762 . I = 0.021583 kg-m2 isthe moment of inertia . I = (1/2) MR2 . 0.021583 = (1/2) * M * 0.2752 . M = 0.5708 kg is themass . M = 0.5708 kg is themassRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.