You need to design an industrial turntable that is 55.0 cm in diameter and has a
ID: 1723426 • Letter: Y
Question
You need to design an industrial turntable that is 55.0 cm in diameter and has a kinetic energy of0.245 J when turning at 45.5 rpm (rev/min). (a) What must be the moment of inertia of theturntable about the rotation axis?1 kg · m2
(b) If your workshop makes this turntable in the shape of a uniformsolid disk, what must be its mass?
2 kg (a) What must be the moment of inertia of theturntable about the rotation axis?
1 kg · m2
(b) If your workshop makes this turntable in the shape of a uniformsolid disk, what must be its mass?
2 kg
Explanation / Answer
Given that that the diameter of the table is d = 55.0 cm =0.55 m Kinetic energy is K = 0.245 J angular velocity is = 45.5 rpm = 4.71 rad/s ----------------------------------------------------------- The rotational kinetic energy is K =(1/2)I2 0.245 J = (1/2)I(4.71rad/s)2 then we get I = ----------- kg.m2 If the table is a solid disk then the moment of inertiais I = mr2 = m(d/2)2 Then the mass m = 4I / d2 = --------- kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.