A ceiling fan is rotating at 0.96 rev/s. When turned off, itslows uniformly to a
ID: 1723359 • Letter: A
Question
A ceiling fan is rotating at 0.96 rev/s. When turned off, itslows uniformly to a stop in 2.4 min. (a) How manyrevolutions does the fan make in this time? (b) Using theresult from part (a), find the number of revolutions the fan mustmake for its speed to decrease from 0.96 rev/s to 0.48 rev/s.Explanation / Answer
We know that w = wo + @ t ==> 0 = 0.96 rev/s + @ * 2.4 * 60 s ==> @ = - 0.00666 rev/s^2 So that we have theta = wo t + 0.5 @ t^2 = 0.96 * 2.4 * 60 - 0.5 * 0.00666 * (2.4 * 60)^2 = 69.12 rev We know that w^2 = wo^2 + 2 @ theta ==> theta = w^2 - wo^2 / 2 @ = 0.48^2 - 0.96^2 / 2 * -0.00666 = 51.89 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.