A ceiling fan is rotating at 1.0 rev/s. When turned off, itslows uniformly to a
ID: 1725248 • Letter: A
Question
A ceiling fan is rotating at 1.0 rev/s. When turned off, itslows uniformly to a stop in 2.0 min. Part A: How many revolutions does the fan make in thistime? Part B: Using the result from part A, find the number ofrevolutions the fan must make for its speed to decrease from 1.0rev/s to 0.5 rev/s. A ceiling fan is rotating at 1.0 rev/s. When turned off, itslows uniformly to a stop in 2.0 min. Part A: How many revolutions does the fan make in thistime? Part B: Using the result from part A, find the number ofrevolutions the fan must make for its speed to decrease from 1.0rev/s to 0.5 rev/s.Explanation / Answer
Given that the initial angularvelocity is 1 = 1.0 rev/s = 2 rad/s Final angular velocity is 2 = 0 Time taken is t = 2.0 min = 120s ------------------------------------------------------------------------- From the equation of motion angular accelerationis = ( 2 - 1 ) / t =-0.052 rad/s2 From the equation of motion angulardisplacement is = (22 -12 ) / 2 = 379.2 rad (b) from given data final angular velocity is 2 = 0.5 rev/s = rad/s From the equation of motion angulardisplacement is = (22 -12 ) / 2 =284.7 rad But one rev =2 rad = 45.33 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.