A baseball player is trying to stretch a double into a triple. The62.0-kg player
ID: 1723311 • Letter: A
Question
A baseball player is trying to stretch a double into a triple. The62.0-kg player begins sliding 3.00 m fromthird base with a speed of 4.23 m/s. (a) If the player comes to rest at third base,how much work was done on the player by friction?J
(b) What was the coefficient of kinetic friction between the playerand the ground?
(a) If the player comes to rest at third base,how much work was done on the player by friction?
J
(b) What was the coefficient of kinetic friction between the playerand the ground?
Explanation / Answer
Gvien mass ofthe player m = 62 kg distance s = 3 m initial velocity u = 4.23 m/s final velocity v = 0 m/s v2-u2 = 2as a = - u2 / 2s = 2.98 m/s2 Force F = ma = 62 x 2.98 =184.89 N work = F S = 184.89 x 3 = 554.67 J coefficientof kinetic friction k = a / g = 2.98 / 9.8 = 0.304Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.