Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The record speed for a tennis ball served is 73.14 m/s. During the serve, the ba

ID: 1722494 • Letter: T

Question

The record speed for a tennis ball served is 73.14 m/s. During the serve, the ball typically starts from rest and is incontact with the raquet for 30ms. Assuming constantacceleration, what was the average force exerted on the tennis ballduring this record serve, expressed in terms of the ball's weight,W? The answer is 250W Can someone help? Thanks. The record speed for a tennis ball served is 73.14 m/s. During the serve, the ball typically starts from rest and is incontact with the raquet for 30ms. Assuming constantacceleration, what was the average force exerted on the tennis ballduring this record serve, expressed in terms of the ball's weight,W? The answer is 250W Can someone help? Thanks.

Explanation / Answer

You have 3 formulas to workwith force = massx acceleration weight force= mass x gravity V(final) =V(initial) + (acceleration x time)
To findacceleration of the ball, you must use the thirdequation: Youhave: Vf = 73.14m/s Vi = 0m/s a =? t = 30 ms /1000 = 0.03 s Vf =at a =Vf/t a =73.14/0.03 = 2438 m/s2
Now you cansubstitute it into your first equation: F =ma And you canalso substitute the second equation into this one since they bothhave m values so: F = W/g xa = W/9.8 x2438 =248.77W This equalsto approximately 250W
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote