A plane, diving with constant speed at an angle of 52.0° with the vertical, rele
ID: 1721838 • Letter: A
Question
A plane, diving with constant speed at an angle of 52.0° with the vertical, releases a projectileat an altitude of 790 m. The projectilehits the ground 4.00 s after release.(Assume a coordinate system in which the airplane is moving in thepositive horizontal direction, and in the negative verticaldirection. Neglect air resistance.)(a) How far did the projectile travel horizontally during itsflight?
(b) What were the horizontal and vertical components of itsvelocity just before striking the ground?
please explain all steps. and solve. Thanks
(a) How far did the projectile travel horizontally during itsflight?
(b) What were the horizontal and vertical components of itsvelocity just before striking the ground?
please explain all steps. and solve. Thanks
Explanation / Answer
h = vyi t + 1/2 g t2 wherevyi is the initial vertical downward speed of projectile vyi = 178 after substituting thegiven values vyi = V sin 38 where V = 289 m/s =speed of plane vxi = vx = constant = V cos 38 = 228m/s vyf = vyi + g t = 178 + 9.8 * 4 =217 m/s This gives the horizontal and vertical components ofvelocity Sx = vx t = 228 * 4 = 912 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.