A plane lands with a velocity of +125.3 m/s and decelerates at a maximum rate of
ID: 1522981 • Letter: A
Question
A plane lands with a velocity of +125.3 m/s and decelerates at a maximum rate of 6.2 m/s^2. From the instant the plane touches the runway, what is the minimum time needed before it can come to rest? Answer in units of s. The plane is landing on a naval aircraft carrier that is 0.80 km long. What distance does the plane require to land? Answer in units of km. A car starts from rest and travels for 6.5 s with a uniform acceleration of +1.8 m/s2. The driver then applies the brakes, causing a uniform deceleration of 1.5 m/s2. If the brakes are applied for 2.1 s, how fast is the car going at the end of the braking period? Answer in units of m/s. How far has it gone from its start? Answer in units of in.Explanation / Answer
1) v = u + at
0 = 125.3 - 6.2t
t = 125.3 / 6.2
t = 20.21 m/s
b) v^2 = u^2 + 2aS
S = 125.3^2 / 2*6.2 = 1266.136 m = 1.27 km
distance need = 1.27 - 0.80 = 0.47 km
2) v1 = u + at
v! = 6.5*1.8 = 11.7 m/s
V final = 11.7 - 1.5*2.1 = 8.55 m/s
b) S1 = at^2 / 2 = 1.8*6.5^2 / 2 = 38.025 m
S2 = 11.7*2.1 - 1.5*2.1^2 / 2 = 21.262 m
Total distance covered = S1 + S2 = 59.29 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.