A plane electromagnetic wave of intensity 6.1 W/m^2 strikes a dark surf ace of a
ID: 1543713 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave of intensity 6.1 W/m^2 strikes a dark surf ace of area 73 cm^2 perpendicular to the approaching wave and is completely absorbed. Find the force that the wave exerts on the mirror on picoNewton. Enter an integer. A light source radiation isotropically in all directions. The intensity at a distance 0.41 m from the center of the source is 83 W/m^2. What is the intensity at a distance 1 02 m from its center in W/m^2? Enter a number with one digit behind the decimal point.Explanation / Answer
Question 1 )
The wave is reflected by the mirror. The momentum transferred to the mirror per unit area per second is twice the momentum of the light striking the mirror per unit area per second.
dp/dt = 2*1/c * S*A
S*A = 6.1 x 73 x 10^-4 = 0.04453 W
dp/dt = 2*0.00453/3*10^8 = 2.97 x 10^-10 N
dp/dt = F = 3 x 10^-10 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.