The car and truck are both travelling down the road at 50 mph. The car wants to
ID: 1718555 • Letter: T
Question
The car and truck are both travelling down the road at 50 mph. The car wants to pass the truck. The car is 20 ft long and weighs 3000 lb. He trails the truck by 40 feet when he starts and when he is done passing, he must clear the truck by 40 feet. Assume that the truck has a constant speed and the car has a constant acceleration. What is the peak horsepower required by the car to pass in 6 seconds?a
Explanation / Answer
Relative distance travelled = 0.5 * relative Acceleration of car * 6^2
(60 + 40 + 40 + 20) = 18 * Acceleration of car
Acceleration of car = 8.89 ft/s^2
initial velocity of car and truck = 73.3333 ft/s
final velocity of car = 73.3333 + 8.89 * 6 = 126.667 ft/s
Peak power = friction * velocity = 825 * 126.667 = 104500 lbf ft/s or 190 hp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.