The car I drive is a Toyota Prius C; its average mileage rating is 51.0 mpg. Con
ID: 1057448 • Letter: T
Question
The car I drive is a Toyota Prius C; its average mileage rating is 51.0 mpg. Convert this rating into units of kilometers traveled per liter of gasoline consumed. b. Gasoline is a mixture of several hydrocarbon compounds, but let's assume that it consists of only one: nonane. If the density of nonane is 0.718 g/mL. use the result from part a to calculate how many kilometers the Prius C can travel on one kilogram of gasoline. c. The chemical formula for nonane is C_9H_20. Using this formula, write a balanced equation for the combustion of nonane. d. Using the mass-to-moles-to-moles-to-mass process and your balanced equation from part c, determine how many grams of CO_2 is produced for every 1000. grams of nonane combusted. e. Using the quantity of CO_2 produced in part d and the kilometer distance traveled from part b, calculate the grams of CO_2 generated by my Prius for every kilometer that I drive it.Explanation / Answer
Q1a
51 miles per galon --> km per liter
51 mi /gal * 1 gal / 3.78 L * 1.609 km / mi = 21.70873 km/l
b)
1 kg of gasoline...
V = mass/D = 1/0.718 = 1.39 Liters
distance = Rate* V = 21.70873 *1.39 = 30.175 km for such amount of kg of gasloine
c
C9H20 + O2 --> CO2 + H2O
balance C
C9H20 + O2 --> 9CO2 + H2O
balance H
C9H20 + O2 --> 9CO2 + 10H2O
balance O
C9H20 + 14O2 --> 9CO2 + 10H2O
d)
grams of CO2: 1000 g of nonane
mol of nonane = mass/MW = 1000/128.2 = 7.80 mol of noane
ratio is 1:9
7.80 mol of nonane = 7.80*9 = 70.2 mol of CO2
mass = mol*MW = 70.2*44 = 3088.8 g of CO2
ratio is
3088.8/1000 = 3.08 ratio
e
for every km..
1000 g of nonane --> 3088.8 g of CO2 produced
1 kg --> 30.175 km
so..
per km --> 1 kg gas /30.175 km * 3088.8 g of CO2 / kg of gas = 102.36 g of CO2 per km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.