A simple train car is designed with a piston to drive the wheels. Two wheels are
ID: 1710055 • Letter: A
Question
A simple train car is designed with a piston to drive the wheels. Two wheels are connected by a massless rod with another massless driverod connected to the piston. The two wheels not shown are connected to the drive wheels such that the rotation rate is equal for all four wheels (rigidly connected). The whole system consists of 4 wheels with masses of 5 kg each and equal radii of 500 mm and a 100 kg car. The system starts at rest with the connecting rod at its highest point above each of the axels.
a. What is the largest force the piston can apply such that the wheels do not slip? The static coefficient of friction is =0.5 for the wheel on rail
b. If this maximum force (from part A) is applied and the piston moves 500 mm, what is the speed of the train car?
RExplanation / Answer
Friction at the base = µ . W
= Static friction x Weight of the car
Here Mass is given of the car as 100 kg so in order to find weight we need to calculate it
W = mg = 100 x 9.81 (Where , g = gravitiational accerleration a 9.81)
= 981 N
Friction at base = 0.5 x 981 = 490.5 kN
So, as the pulling force is sufficient so F = 490.5 kN
Now, speed = distance / time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.