A simple random sample of size n is drawn from a population whose population sta
ID: 3248375 • Letter: A
Question
A simple random sample of size n is drawn from a population whose population standard deviation, ,is known to be 5.9. The sample mean,x, is determined to be 43.3.
Use this information to answer the following questions.
(a) Compute the 95% confidence interval about if the sample size, n, is 35.
A 95% confidence interval is (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)
(b) Compute the 95% confidence interval about if the sample size, n, is 50.
A 95% confidence interval is (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)
How does increasing the sample size affect the margin of error, E?
A. As the sample size increases, the margin of error decreases.
B.As the sample size decreases, the margin of error decreases.
C. As the sample size increases, the margin of error stays the same.
(c) Compute the 99% confidence interval about if the sample size, n, is 35.
A 99% confidence interval is (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)
Compare the 99% confidence interval to the 95% confidence interval obtained in part (a).
A. As the percent confidence decreases, the size of the interval increases.
B.As the percent confidence increases, the size of the interval stays the same.
C.As the percent confidence increases, the size of the interval increases.
How does increasing the level of confidence affect the size of the margin of error, E?
A.As the percent confidence increases, the margin of error stays the same.
B.As the percent confidence decreases, the margin of error increases.
C. As the percent confidence increases, the margin of error increases.
(d) Can we compute a confidence interval about based on the information given if the sample size is =15?
A. No, an interval can only be based on a population if n greater than or equals 30n30.
B.Yes, but only if the population is normal.
C.Yes, there are no conditions on the population.
Explanation / Answer
mean = 43.3 , s = 5.9 , n = 35
a)
z value at 95% CI = 1.96
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 43.3 + / - 1.96 * (5.9 / sqrt(35))
= (41.345 , 45.255)
b)
mean = 43.3 , s = 5.9 , n = 50
z value at 95% CI = 1.96
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 43.3 + / - 1.96 * (5.9 / sqrt(50))
= (41.665 , 44.935)
How does increasing the sample size affect the margin of error, E?
A.
As the sample size increases, the margin of error decreases.
c)
mean = 43.3 , s = 5.9 , n = 35
z value at 99% CI = 2.576
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 43.3 + / - 2.576 * (5.9 / sqrt(35))
= (40.731 , 45.869)
A.
As the percent confidence decreases, the size of the interval increases.
How does increasing the level of confidence affect the size of the margin of error, E?
C.
As the percent confidence increases, the margin of error increases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.