A simple random sample of size n is drawn. The sample mean, x is found to be 17.
ID: 3155692 • Letter: A
Question
A simple random sample of size n is drawn. The sample mean, x is found to be 17.8,and the sample standard deviation,s,is found to be 4,7 a.construct a 95%confidence interval about mu if the sample size, n, is 34. b.construct a 95% confidence interval about mu if the sample size,n,is 51. How does increasing the sample size affect the margin of error, E? construct a 99% confidence interval about mu if the sample size,n,is 34. compare the results to those obtained in part How does the level of affect the size of the margin of erres, E?Explanation / Answer
a)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 17.8
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.034515297
s = sample standard deviation = 4.7
n = sample size = 34
df = n - 1 = 33
Thus,
Margin of Error E = 1.639907526
Lower bound = 16.16009247
Upper bound = 19.43990753
Thus, the confidence interval is
( 16.16009247 , 19.43990753 ) [ANSWER]
***************************
b)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 17.8
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.008559112
s = sample standard deviation = 4.7
n = sample size = 51
df = n - 1 = 50
Thus,
Margin of Error E = 1.321896301
Lower bound = 16.4781037
Upper bound = 19.1218963
Thus, the confidence interval is
( 16.4781037 , 19.1218963 ) [ANSWER]
***************************
OPTION B: The margin of error decreases.
***************************
c)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 17.8
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.733276642
s = sample standard deviation = 4.7
n = sample size = 34
df = n - 1 = 33
Thus,
Margin of Error E = 2.203139462
Lower bound = 15.59686054
Upper bound = 20.00313946
Thus, the confidence interval is
( 15.59686054 , 20.00313946 ) [ANSWER]
***************************
Comparing parts a and c, we see a larger margin of error, so
OPTION A: The margin of error increases. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.