A mass of gas occupies a volume of 4.30 liters at a pressure of 1.70 atm and a t
ID: 1709541 • Letter: A
Question
A mass of gas occupies a volume of 4.30 liters at a pressure of 1.70 atm and a temperature of 300 K. It is compressed adiabatically to a volume of 1.50 liter. Determine the final pressure (in atmospheres) of the gas. (The specific heat ratio = 1.5)My professor doesn't do a great job at explaining key components to look for when selecting the equations needed to complete such problems. If you can help I would be much appreciated. There are 2 more problems similar so at least I can get the hang of it from this one.
Thanks!
Explanation / Answer
Given that the intial volume is V1=4.30L=4.30 x 10-3m3 intial pressure is P1=1.70 atm Final volume V2=1.50L=1.50 x 10-3m3 specific heat ratio is =1.5 if P2 is the final pressure then using the adiabatic relation P1 (V1) =P2 (V2) P2=P1(V1 /V2) =1.70 x (4.30 x 10-3/1.50 x 10-3)1.5 =8.251atm =8.251atmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.